Sağlık

Covid-19 Korona Testi Pozitif Çıkanlar Nasıl Beslenmeli ?

COVİD-19 BESLENME ÖNERİLERİ
Virüslere karşı nasıl beslenilmelidir ? Covid -19 ile mücadele ederken hangi besinleri tüketirsek daha rahat bir süreç atlatırız ?

Çin’den tüm dünyaya yayılan ve pandemi sürecini başlatan covid-19 tüm doğal yaşam döngümü bozdu. Kronik hastalığı olan bireyleri daha fazla etkileyen bu virüs, sağlıklı bireylerde de ciddi sorunlara yol açmaktadır.Covid-19 testi pozitif çıkan kişilerin beslenmesinin iyi olması konusunda uzmanlar uyarıyor. Peki neler yapmalıyız ?

Solunum yolu ile bulaşan Korona için öncelikle önlemlerimizi alarak hayatımıza devam etmeliyiz. Tüm önlemlere rağmen pozitif bir sonuçla karşılaştıysanız, bağışıklık sisteminizi ayakta tutacak sizi güçlendirecek besinler tüketmelisiniz.Korona virüse karşı kesin bir çözüm yolu değildir. Fakat bünyemiz ne kadar kuvvetli olursa o derece hızlı iyileşme sağlayacağımız uzmanlar tarafından belirtilmiştir.

BESLENME ÖNERİSİ

Covid-19 testi pozitif olan her birey hastanede tedavi sürecine alınmıyor. Vücudunda az virüs tespit edilen ve grip gibi atlatan bireyler evde tedavi sürecine kontrollü bir şekilde uzmanlar tarafından takip ediliyor.Bu süreçte vitamin ve antioksidan bakımından zengin gıdalar tüketmek bağışıklık sisteminiz güçlendirecektir. Bol su ve sıvı tüketmeyi de unutmamak gerekir. Bol proteinli beslenmek ve özellikle meyve tüketimini arttırmak önemlidir. Sindirim sistemi için lif oranı yüksek olan besinleri tüketmek vücudunuzu rahatlatacaktır.

  • Vücudun direncini arttırmak için ihtiyacımız olan en temel kaynak proteindir.Bunun için de beyaz ve kırmızı et tüketimini arttırmakta fayda var.Et tüketimi yapamayanlar yumurta ve mantar gibi besinlerle protein dengesi sağlayabilir.VİRÜSÜN BULAŞTIĞI KİŞİLER GENELDE İŞTAHSIZ OLACAKLAKTIR. Tüketimi kolaylaştırmak için çorba veya sıvı şekilde beslenmek iyi olacaktır.
  • Omega-3 açısından zengin olan besinler , özellikle balık ,ıspanak gibi gıdalar virüsün etkilediği sinir siteminizi destekler.Bu da kişinin daha ruhsal olarak dinç ve kuvvetli olmasını sağlar.
  • Gün içerisinde ortalama 3 litre su tüketilmesi gereklidir. Lif bakımından zengin olan gıdalar , kayısı ,şeftali ,nohut, mercimek gibi kuru baklagiller, kuru yemişler ve yağlı tohumlar tüketilmelidir. Tüketilirken miktarına dikkat edilmelidir. Bu besinlerle birlikte egzersiz yapmak virüse karşı direncinizi arttıracaktır.
  • Öğünlerinize veya öğün aralarına mutlaka meyve eklemelisiniz. Meyvelerin çoğunda yüksek oranda antioksidan bulunmaktadır. Antioksidan ise bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek virüslerin ölmesini sağlar.Virüsün etkisini azaltarak kana ve akciğerlere bulaşmasını önler.

Sarımsak , soğan ve maydanoz gibi gıdalar uzmanların önerdiği ve tüketilmesinin faydalı olduğunu belirttiği gıdalardır.Antioksidan içeriği fazla olan besinlere salatalık ,fesleğen ve nane gibi gıdalar eklenebilir.Sağlıklı besinler tükettikçe virüse karşı güzel bir savaşçı olacaksınız.

Probiyotik açısından zengin olan , ev yapımı turşu ,peynir, yoğurt gibi besinler direncinizi arttıracaktır.

DİĞER SAĞLIK YAZILARI İÇİN TIKLAYIN

KADINLAR KAHVESİ FACEBOOK

Paylaş:

5 comments

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Contact Us