Sağlık

Bu Belirtiler Varsa İdrar Yolu Enfeksiyonu Olabilirsiniz ?

idrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonlarına sürekli yakalanan ve vücudu yatkın olan kişiler arasındaysanız bu makale ile nedenini ve belirtilerini derinlemesine öğrenebilir önlemlerinizi alabilirsiniz.

İdrar yolu enfeksiyonlarının (İYE) neden ortaya çıktığını saptamak için , öncelikle bu tip enfeksiyonların ne olduğunu bilmek gerekir.Enfeksiyonların çıktığı bölgelerde üretra , mesane, üreterler ve böbrekler de enfeksiyonun şeklini belirler.

Oldukça yaygın olarak görülen idrar yolu enfeksiyonu kadınların %50 sinde en az bir defa görüldüğü tahmin edilmektedir.Özellikle kadın hastaların muayenelerinde bu bulgular daha ön planda tutulur.İdrar yolu enfeksiyonlarının neden nasıl oluştuğunu anlayabilmeniz için önce kökenini açığa çıkarmalı bakteriyel olup olmadığını öğrenmelisiniz.Mikroorganizmalar üretradan yukarı çıkarak idrar organlarından birisine tutunarak kolonize olur ve belirti göstermeye başlarlar.

YERİNE GÖRE İDRAR YOLU ENFEKSİYONU

  • Enfeksiyon böbreklerde olulşmuşsa buna piyelonefrit denir. Bu tabloda ateş,sırt ağrısı ve kusma gibi belirtiler ortaya çıkar ve en tehlikelisidir.
  • Enfeksiyon mesaneye yerleşmişse sistit adını alır.En yaygın görülen şekli budur.İdrara çıkışta yanma , sık sık az idrara çıkma ve alt karın ağrısı olarak belirti verir.
  • Enfeksiyon üretraya yerleşmişse üretrit adını alır.Cinsel yolla bulaşması en esas yoludur.Belirti olarak üretral akıntı,yangı gibi semptomlar kendini gösterir.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU NEDEN OLUR ? RİSK ?

Sürekli tekrarlayan bir enfeksiyonla karşı karşıyaysanız kendinizi gözlemlemelisiniz. Bazı faktörler sizin enfeksiyon açısından daha müsait olacağınızı gösterir.

  • MENOPOZ ; Regl olmayan kadının östrojen hormonu düşer.Azalan östrojen seviyesi idrar yollarında kurumaya yol açar.Bu kuruluk bakterilerin çoğalmasına neden olur.
  • KADIN OLMAK ;Kadınlar idrar yolu enfeksiyona çok daha yatkındır. Üretranın kısa olması bakterilerin daha kısa sürede yukarı çıkıp çoğalmasını sağlar.süreklilik görülür.
  • İDRAR TIKANIKLIKLARI ; Üriner sistem bir sebepten dolayı bloke olursa,bakteriler orada ürer.Böbrek taşları ,erkeklerde prostat ve ciddi patolojik sorunlardan dolayı kateter kullanımı oluşabilir.
  • CİNSEL AKTİVİTE ; Aktif cinsellikten dolayı kadınlarda sistik görülebilir. ve bu tabloya müdahale edilmezse sürekli olarak tekrarlar.

İdrar yolu enfeksiyonu genç kadınlarda genellikle cinsel yolla bulaşır. Orta yaşlı ve yaşlı kadınlarda ise menopoz sonrası östrojen azlığından dolayı ortaya çıkar. Erkeklerde ise büyümüş prostat enfeksiyonu tetikler ve süreklilik arz eder. Son olarak yaşlı bireylerde hastane enfeksiyonu olarak adlandırdığımız , hastaneye yatış sonrası enfeksiyon görülebilir.

DİĞER SAĞLIK YAZILARINI OKUMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKE TIKLAYIN !!!

SAĞLIK İÇİN TIKLA

SİNEMOLOJİ YOUTUBE

Paylaş:

2 comments

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Contact Us