Sağlık

Ayak Mantarı İçin Doğal Çözümler

ayak_mantari_saglik

Ayaklarda bir çok sebepten ortaya çıkan mantar tedavi edilmezse tırnaklarınıza kadar ulaşır ve cildinizle tırnaklarınızda hasara sebep olabilir.Peki ayak mantarına ne iyi gelir ? Ayak mantarı için neler kullanabilirim ?

AYAK MANTARI

Çok kolay bulaşabilen , koku , kızarıklık , kaşıntı , acı gibi belirtiler gösteren sinir bozucu bir hastalıktır. Bu yüzden ortak terlik , tırnak makası vs. kullanmamaya özen gösterin. Dar çorap , sentetik malzemeden yapılmış ürünler ,ayak terlemesi , ayağın nemli kalması da ayak mantarına davetiye çıkartır.

Mantarlar genelde nemli kaldığı için parmak aralarında görülür. Fakat çok fazla ayakta duran ayakkabı içerinde uzun süre ayak terlemesi yaşayan kişilerde ayağının alt , yan veya üst kısmında da mantar görülebilir.

Mantarlardan korunmak için çorap seçiminize , ayakkabı seçiminize, ayak hijyeninize dikkat etmelisiniz. Fakat bazen tüm bunlara dikkat etseniz bile toplu kullanım alanlarında bulaşması bir o kadar kolay.

AYAK MANTARI OLURSA NE YAPMALIYIM ?

Ayak mantarı için etkili bitkiler …

1-ELMA SİRKESİ

1 Su bardağı elma sirkesini 2 litre sıcak suya ekleyin ve iyice karıştırdıktan sonra ayaklarınızı içerisine sokun. Su soğuduktan sonra ayaklarınızı durulayın. İnanılmaz faydası oluyor o tatlı tatlı kaşıntıları bir anda kestiğini fark edeceksiniz.Haftada 2 defa yapabilirsiniz.

ALEOVERA YAĞI -JELİ

Aleoveranın yarayı iyileştirme , cildi yenileme özellikleri vardır.Bir pamukla gün içerisinde parmak aralarınıza veya mantarın olduğu bölgeye sürebilirsiniz. Günde 2- 3 defa uygulayabilirsiniz.

3-SARIMSAK

5-6 diş sarımsak tuzla ezilerek cam ağzı kapaklı bir şişeye alınır, üzerine az miktarda alkol eklenir ve dinlendirilir. 4-5 saat dinlendirilen sarımsak süzülüp bir mantar olan bölgeye sürülür. 15 gün bu işlem tekrarlanır. Sarımsağı ayağa sürmeden önce ve sürdükten sonra ayak sabunlu su ile temizlenmelidir.

PÜF NOKTALAR :

  • Pamuklu veya yün çorap giymek.
  • Dar ayakkabılardan uzak durmak.
  • Sıcak havalarda kapalı ve hava almayan ayakkabı giymemek
  • Kişisel eşyaları ortak kullanmamak. (terlik ,tırnak makası , ayakkabı )
  • Her gün aynı ayakkabıyı giymemek.
  • Sizi mantardan korur

Ayak sağlığı önemlidir.Ayaklarınızdaki sorunun ilerlememesi için bir uzmana görünmeyi ihmal etmeyin.

Sağlık Kategorisindeki Diğer Yazılar İçin Linki Tıklayın !

SAĞLIK İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER

YOUTUBE SINEMOLOJİ

Paylaş:

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Contact Us