Sağlık

Mide Yanması Nedir ? Neden Olur?

mide yanması neden olur

Mide yanması veya mide ekşimesi diye tabir ettiğimiz göğüs ya da midede hissedilen bir yanma hissidir. Reflü de yemek borusuna doğru yükselen mide asidinden kaynaklanmaktadır. Bu yazımızda size bunun nereden geldiğini ve durumu hafifletmek için neler yapmanız gerektiğini anlatacağız. Karnın ağzında ağrı ya da yanma hissi yetişkinler arasında yaygın görülen bir semptomdur. Buna mide yanması da deriz. 

Midenizde, bazen göğüs kemiğinin arkasına da yayılan , yanma hissi her zaman çok rahatsız edici görünmeyebilir. Durum ne olursa olsun, bu problemi çözmek için yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Çoğu kişi yaşam şartlarını pek değiştirmekten pek hoşlanmasa da işler kötüleşmeye başlayınca hayat size zorla o şartları değiştirmeye mahkum edecektir.

Mide Yanması Nedir?

Mide, üst sindirim sisteminin bir parçasını oluşturan bir organdır. Karın bölgesinde, üst bölgede bulunur. Yukarısında yemek borusunu  bulabiliriz ve aşağıda da ince bağırsak vardır.

Midenin işlevi, yiyeceğin parçalanmasına yardımcı olmaktır. Ürettiği, mide asidi adı verilen asit, proteinlerin sindirilmesine ve demir, kalsiyum ve B12 vitamini emilimine yardımcı olur. Ayrıca mide asidi, sindirdiğimiz mikroorganizmaların büyük bir kısmını öldürür ve bakterilerin büyümesini sınırlar. Bu aynı zamanda bağırsak enfeksiyonlarının önlenmesine de yardımcı olur.

Mide asidi bağırsağa doğru devam etmez ve gerçekte yemek borusuna geri dönerse, gastroözofageal reflü yaşarız. Bu noktada, bu reflünün bir dereceye kadar fizyolojik olduğunu açıklığa kavuşturmalıyız. Bu tür ataklar genellikle yemekten sonra ortaya çıkar, kısadırlar, semptomlara neden olmazlar ve nadiren uyku sırasında olurlar.

Alternatif olarak, reflü can sıkıcı semptomlara ya da komplikasyonlara neden olursa. Fizyolojik olmayan gastro özofageal reflü olarak bilinir. Bunun nedeni mide yanması ya da piroz, yani mide bölgesinde ya da sternimun arkasında hissedilen bir yanma hissidir.

Nasıl ve Neden Mide Yanması Yaşarız?

Yemek yediğimizde, yiyecekler ağızdan yemek borusuna ve sonra da mideye iner. Yemek borusu ve midede alt yemek borusu sfinkteri adı verilen dairesel bir kas vardır. Bu, mide içeriğinin ağza geri dönmesini durdurmaya yardımcı olur.

Sebep ne olursa olsun, midenin asidik içeriği fizyolojik reflü dediğimiz olayın ötesine geçen bir şekilde tekrar yükseldiğinde asit reflü ya da mide yanması yaşayabilirsiniz. Mide yanması yaşamamızın Kesin sebepleri  hala araştırılmaktadır.

Mide Yanmasından Şikayetçiyseniz Ne Yapmalısınız ?

  • Etkilenen kişinin kilolu ise  kilo vermesi
  • Yatağın başını kaldırmak: Bu, yatağın iki ayağının altına tahta ya da kauçuk bloklar veya yatağın altına bir takoz yerleştirilerek yapılabilir. Boyun ağrılarına neden olabileceğinden çok fazla yastık kullanmayın.
  • Belirtileri arttıran belirli gıdalardan kaçınmak: Bunların arasında kahve, çikolata, alkol, nane ya da yağlı, kızarmış, baharatlı ya da sıcak yiyecekler yer almaktadır.
  • Sigarayı bırakmak: Tütün mide yanmasına neden olur.
  • Çok geç saatlerde yemek yemekten kaçınmak: Dolu bir mide ile yatmak reflüyü kötüleştirebilir. Yatmadan en az 2-3 saat önce yemek yemeye çalışmalıyız.

DİĞER SAĞLIK YAZILARI İÇİN TIKLAYIN !

Paylaş:

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Contact Us