Sağlık

Sinüzit Nedir ? Sinüzal Baş Ağrısı İçin 4 Çözüm

sinüzit nedir

Sinüzit ten mi muzdaripsiniz? Bunun neden olduğu baş ağrısı çok rahatsız edici olabilir. Bugün, bu problemi doğal şekillerde çözmenin bazı yollarını keşfedeceksiniz.

Sinüzal baş ağrısı paranazal sinüslerin zarının iltihaplandığı bir hastalıktır. Küçük çocuklarda daha yaygın olmasına rağmen, pek çok yetişkin de bundan muzdariptir. Peki bunu tedavi etmek için kullanabileceğiniz doğal ilaçlar var mıdır?

Baş Ağrısı İle Mücadele

Bir sinüzitin baş ağrısı ile savaşmak hiç de kolay değildir. Bu nedenle, çok iyi çalışan bazı doğal çözümlere birlikte göz atacağız. Ancak, her zaman doktorunuzun tavsiyelerini aklınızda bulundurun ve tavsiyelere mutlaka uyun.

1. Çaylar

Sinüzal baş ağrısı semptomlarını hafifletmek için özellikle çay öneriyoruz. Bunun nedeni, bu durum için çok önemli olan büyük hidrasyon sağlamalarıdır.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok farklı ve güzel çaylar vardır. Bununla birlikte, diğerlerinden çok daha yararlı olan bazıları vardır. Sinüzal baş ağrınız varsa aşağıdaki seçeneklerle başlayabilirsiniz:

  • Aynısefa çayı: Bu, sinüzit tedavisi için gerekli olan anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir.
  • Nane: Bu, vücudunuza yeterli hidrasyon sağlamanın yanı sıra ağrıyı hafifletmek için de iyi bir seçenektir.
  • Limon otu: Bu çay, analjezik ve yatıştırıcı özelliklerinden dolayı da yaygın olarak kullanılmaktadır.

2.Fizyolojik Tuz Solüsyonu

Çoğu insan tuz solüsyonu ile ilgili düşündüklerinde, onu elde etmenin tek yolunun onu satın almak olduğunu düşünürler. Ancak, evinizin rahatlığında kendi tuz solüsyonunuzu kendiniz yapabilirsiniz.

  • Biraz su alın ve bir kaba koyun
  • İçine biraz tuz  ekleyin (çok az)
  • Burnunuzu bununla yıkayın

3. Buhar Soluyun

Buhar solumak, hava yollarını temizlemek için başka bir doğal çözümdür. Bu nedenle, soğuk algınlığı ya da nezle olduğunuzda çok faydalı bir çaredir. Sinüs ağrısı durumunda da ağrıyı önemli ölçüde azaltır. Sinüslerinizin güzel bir şekilde boşalmasını sağlar.

Bu işlemin istenilen etkiyi sağlayabilmesi için bir tencereye su koymanız ve tencereyi ocağa koyup suyu kaynatmanız gerekir. Sonra içine, örneğin nane ya da okaliptüs gibi, bazı otlar ekleyin. Su kaynama noktasına geldiğinde ocağı kapatın ve suya yaklaşın. Buharı yoğunlaştırmak için başınızın üzerine bir havlu veya çarşaf koyabilirsiniz. Beş dakikadan fazla buharı solumanızı önermiyoruz. Buharı solurken gözlerinizi kapatmanızı öneririm.

4. Kompresler ve Ilık Bezler

Sinüzit hafifletmek için doğal seçeneklerimizden sonuncusu kompres veya ılık bez kullanmaktır. Bu, buhar solumak kadar etkilidir. Ancak bu durumda çok daha fazla rahatlama elde edebilirsiniz.

  • Bir kompres ya da bir bezi çok sıcak suda ıslatın
  • Suya nane gibi mentol içerikli otlar ekleyin
  • Kompresi ya da bezi sıkın ve burnunuza koyun
  • Yanakları ve alnı iyi kapattığından emin olun

Kompresi ya da bezi yüzünüzde beş ila on dakika arasında bırakabilirsiniz. Isı anında bir rahatlama ve konfor hissi sağlayacaktır. Ayrıca ağrı azalacak ve hava yollarınız temizlenecektir. Daha etkili hale getirmek için, bu tedavileri birleştirebilirsiniz.

Diğer Sağlık Yazıları İçin Tıklayın !

Youtube Sinemoloji Kanalı İçin Tıklayın !

Paylaş:

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Contact Us