Sağlık

Renklerin Beslenme Üzerindeki Psikolojik Etkileri

renklerin_psikolojisi_beslenme

Renklerin beslenme alışkanlıklarımızı etkilediğini ve bizi bambaşka bir boyuta getirdiğini hiç düşünüz mü ? Ben daha önce hiç böyle düşünmemiştim. Bir biberin kırmızısı mı yeşili mi sarısı mı diye sorsalar ne bileyim ? Ben kırmızıyı severim ahahhaha 😀

1-Yeşil

Yeşil toplum olarak beynimize salata olarak kazındığı için evet aslında yeşil salata yeşil sağlığı temsil ediyor. İnsanın aklına ilk bunları tüketirsem kesinlikle zayıflarım düşüncesi geliyor. Ve yeşil gıdalar sağlıklı kategorisine giriyor.Bilmiyorum nacizane benimde fikrim bu ben salata tüketince kendimi çok hafif hissediyorum. Yada çoğu insanın düşüncesi ben bir şey yemedim oluyor.Doğru tüketildiğinde huzur verici ve iştah kapatıcı gıdalar grubuna giriyorlar.

2-Turuncu

Enerjik, heyecan dolu pozitif bir renk bence kırmızı sarı arasında yarışan insana enerji katan bir renk.İçinizi kıpır kıpır eden tükettiğimizde sanki kilometrelerce koşacakmışız hissi veren besin grubuna girebilirler diye düşünüyorum. Sabahları güne bir portakal suyu içemeden asla başlamam diyenlerden misiniz ? Eğer öyleyse iyi gidiyorsunuz.

3-Mavi

Mavi huzurdur. Her zamanki gibi gökyüzünde denizde nasıl görüp huzuru buluyorsak bence yiyeceklerde de o huzuru buluyoruz. Mavinin ve yeşilin her tonu bize huzuru veriyor. Huzurun ve rahatlığın olduğu yerlerde ise insan mutlu olduğu için daha kontrollü olabilir. O yüzden maviyi hayatından çıkarma. Kilo kontrolü için masa örtüsü mavi tabak mavi aksesuar kullanabilirsin algı yönetimi çok önemlidir.

4-Sarı

Mutluluk hormonunu (seratonin) en çok salgılatan renklerden birine hoşgeldiniz. Böylece hapur küpür yersiniz özellikle etrafınız uyarabilirsiniz. ‘ Sevgili aile fertlerim lütfen sarı giymeyin.’ Bu işin abartısı tabi ama sarı sizi etkileyebilir unutmayın.

5-Kırmızı

Kırmızı iştahı en çok açan renk olduğu için dikkat ettiniz mi bilmiyorum restoran logolarında iç dekorasyonlarında iştah açsın diye kullanırlar.Kırmızı dikkat çeken bir renk olduğu için her alanda kullanılır. Gerçekten insanın iştahını açar ve fazla yeme isteği uyandırarak gereğinden fazla yemenize yol açabilir.Kırmızıyla ilişkinize biraz dikkat etseniz iyi olabilir.

Beslenme düzeniniz için renklerin etkisini unutmayın !

Diğer sağlık yazıları için bağlantıya tıklayın !

SAĞLIK İÇİN BAĞLANTIYA TIKLA

YOUTUBE SİNEMOLOJİ

Paylaş:

1 comments

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Contact Us