Sağlık

Ödem Nedir ve Neden Oluşur ? Belirtileri Nelerdir ?

ödem nedir nasıl oluşur belirtileri nedir

Erkeklere göre kadınlarda daha fazla görülen ödem sorunu vücudun belirli bölgelerinde daha yoğun görülür. Çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen bu problemin nasıl olduğunu öğrenmek istiyorsanız tüm ayrıntılarıyla sinemolojide sizlerleyiz…Peki ödem nedir ? Belirtileri nedir ? Tedavisi nedir ,Doğal Kürler …İŞTE TÜM SORULARIN CEVABI…

Ödem vücudun olması gerekenden daha fazla sıvı biriktirmesine denir. Genellikle ilik dokusu arasında oluşan sıvı aşırı şişliğe sebep olur. Kadınlarda adet döneminde daha da artış gösteren ödem doğal yollarla atılır. Eğer bu atılım sağlanmazsa çeşitli hastalıklara neden olur. Yüz , el ,ayak , karın gibi bölgelerde daha yaygın görülür. Tuzlu yemekler tüketmek , çok sıvı tüketimi , böbrek rahatsızlıkları gibi durumlarda vücutta ödem artışı olur ve atılım azalır. En yaygın görüleni periferik ödemdir ve ayak ve ayak bileklerinde görülür.Diğer çeşidi ise kaza sonrası görülen serberal ödemdir. Beyin ve çevresinde görülür. Göz ve çevresinde şişlikler ödem türü olarak kabul edilmiştir.

ödem nedir
ödem

ÖDEM NEDEN NASIL OLUŞUR ?

 • Böbrek üstü bezleri vücuttaki toksinli sıvıyı atmadan idrar yolu ile atamadan kana karışmaya sebebiyet verdiğinde ödemin oluşmasına neden olur.
 • Vücudun tüm yükünü kaldıran bacaklardaki damarlarda ve kemiklerde ortaya çıkar hasar sonrası iltihap sonrası oluşur.
 • Vücut geliştikçe hormonal değişikliklere bağlı olarak bazı organlar tepkimeye girebilir ve bölgesel şişlikler görülebilir.
 • Adet öncesi ve gebeliğe bağlı hormonların artışı ile vücutta özellikle eller , ayaklar , göğüslerde şişlik hassasiyet , acı , ağrı gibi durumlar görülebilir.
 • Konjestif kalp yetmezliğinden dolayı kan dolaşımı yeterli miktarda olmadığı için kan ayak ve ayak bileklerinde birikme yapar.
 • Böbrek , karaciğer sirozu, ileri beslenme bozukluğu, tiroid bezi hastalıkları gibi rahatsızlıklar vücutta şişlik oluşmasını sebebiyet vermektedir.
 • Aşırı tuz tüketimi, fazla sıvı alımı, aşırı hareketsizlik gibi durumlarda meydana gelmektedir

ÖDEM BELİRTİLERİ

 1. ŞİŞKİNLİK -AĞRI
 2. ŞİŞLİĞİN OLDUĞU BÖLGEYE PARMAKLA BASTIRDIĞINDA İZ BIRAKMASI (ÇÖKME )
 3. NEFES DARLIĞI
 4. BAŞ AĞRISI
 5. CİLT BOZUKLUĞU
 6. VÜCUDUN BELİRLİ BÖLGELERİNDE ŞEKİL BOZUKLUĞU

ÖDEM NASIL AZALTILIR ?

 • Düzenli spor ve sağlıklı beslenme
 • Kilonun ve boyun orantılı olması
 • Günde en az 15 dakika yürüyüş
 • Sürekli aynı pozisyonda kalmamak

ÖDEM TEDAVİSİ İÇİN ?

ödem tedavisi ödem nedir
ödem tedavisi

Öncelikle uzman hekim tarafından teşhis koyulur. Önerisi üzerine idrar söktürücü , ödemi azaltıcı ilaçlar reçete ettiyse kullanırsınız. Bir diğer tedavi yöntemi ise; Uzuvlarda gelişen ödemin tedavisinden sonra tekrar sıvı birikimini engellemek için kompresyon çorabı, eldiven yahut kolluk kullanımı yardımcı olabilir. Bu yöntemler sizin bulunduğunuz duruma göre değişebilir. Bunun dışında hekiminize danışarak bitkisel kürler hazırlayıp içebilirsiniz. PEKİ BUNLAR NELERDİR ?

KİRAZ SAPI KÜRÜ

KİRAZ SAPI

2 Bardak suyun içerisine 30-35 adet kurutulmuş kiraz sapını atıp 5 dakika kadar kaynatın. Süzdükten sonra ılınmasını bekleyin ve tüketin.1 hafta boyuna kahvaltıdan sonra ve öğle yemeğinden sonra için.

MAYDANOZ KÜRÜ

MAYDANOZ

Ödemi atıcı maydanoz kürü için yapmanız gereken; İlk olarak 1 demet maydanozu 2 salatalık ve 1 orta boy havucun suyunu çıkartın. Daha sonra bunları karıştırın. Ardından içerisine 1 çay kaşığı taze zencefil rendesi katın. Bu karışımı günde 1 veya 2 defa tüketin.

DİĞER SAĞLIK YAZILARINI OKUMAK İÇİN LİNKİ TIKLAYIN !!!

YOUTUBE SİNEMOLOJİ

Maydanoz olarak bilinen bu bitki en meşhur ödem atıcılardan birisi olarak bilinmektedir. Ödem atıcı maydanoz kürü için yapmanız gereken; İlk önce 1 demet maydanoz ile 2 salatalık ve 1 orta boy havucun suyunu çıkartın. Daha sonra bunları karıştırın. Ardından içine 1 çay kaşığı taze zencefil rendesi ilave edin. Bu karışımı günde 1-2 defa tüketin.

Paylaş:

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Contact Us