Sağlık

PCR testi nedir, Nasıl Yapılır? PCR testi ile İlgili Tüm Bilgiler

PCR TESTİ CORONAVİRÜS TESTİ
PCR testi gündemin tam ortasında yer alıyor. Vatandaşlar ‘PCR testi nedir, ne anlama geliyor ?’ sorularının yanıtını öğrenmek istiyorlar. Tıbbi ve biyolojik araştırmalarda ağırlıklı olarak kullanılan PCR testi, son dönemlerde koronavirüs ile mücadele sürecinde de çok sık kullanılıyor. Farklı hastalıklar için de kullanılan PCR testi, vücuttaki çok az miktardaki mikrobu dahi tespit edebilmektedir. İşte PCR testi ile ilgili diğer bilgiler …

PCR TESTİ NEDİR?

BİLİYORUM BİRAZ KORKUTUCU GÖRÜNÜYOR OLABİLİR AMA GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL ! PCR TESTİNDEN KORKMAYIN HASTANELER DIŞARIDAN DAHA GÜVENİLİR VE DAHA TEMİZ TESTİNİZİ YAPTIRIN KENDİNİZİ VE ÇEVRENİZİ RİSKE ATMAYIN !

http://www.leventhastanesi.com.tr/

PCR (Polymerase Chain Reaction), DNA içerisinde bulunan, dizisi bilinen iki segment arasındaki özgün bir bölgeyi çoğaltmak için uygulanan tepkimeye verilen ortak bir isim olarak tanımlanır. PCR bir tanı testi olarak bilinmekte ve koronavirüste de virüse ait RNA’yı göstermektedir. Yani koronavirüs sürecinde, vücuttaki virüsün kimliğini göstermek için yapılan bir testtir. Farklı hastalıkların tespiti için de kullanılan PCR, vücuttaki çok az sayıdaki mikrobu dahi tespit edebilmektedir. PCR testine moleküler tanı testi de uygulanabilir. Test, vücutta virüsün varlığını ve vücudun enfeksiyona yanıt olarak ürettiği antikorları belirler.

PCR testinin adı son dönemlerde Covid 19 ile duyuldu. Ancak bu test sadece koronavirüste değil, vücuttaki pek çok virüslerin, parazitlerin, mikropların ya da bakterilerin tespitinde, genetik sorunlarda, babalık testlerinde de yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Pek çok hastalık etkeni, PCR testi ile erken dönemde ve hızlı şekilde tespit edilebilmektedir.

PCR KORONA VİRÜS TESTİ

NASIL YAPILIR ?

PCR testlerinde, burun ve boğazdan ucu pamuklu ince bir çubuk vasıtasıyla sürüntü alınmaktadır. Bunun yanında öksürdükten sonra çıkan balgam da örnek olarak alınabilir. Koronavirüs için kullanılıyorsa, hastalığın ilk dönemlerinde PCR testi için boğaz ya da burundan örnek alınması daha uygun olur. Ancak ilerleyen dönemde hava yollarından örnek alınmalıdır. Çünkü hastalığın ilerleyen aşamalarında boğaz ya da burun kısmında virüsten örnek kalmamış olabilir. (3 gün trakea da yani boğazda takılıp sonra ciğere indiğini düşünürsek sonra virüs kalmadığını varsayabiliriz.) Doğru zamanda ve doğru bir şekilde sağlık görevlisi tarafından alınan örnek özel bir kaba konulmaktadır ve bu örnek laboratuvarda test kartuşuna aktarılmaktadır. Bu aşamadan sonra örnek otomatik olarak filtre edilmektedir. Daha sonra ultrasonik dalgalarla virüsün DNA’sı salınır. Bu aşamada PCR ajanlarıyla DNA molekülleri karışır. Sonrasında reaksiyon tüpünde gerçek zamanlı çoğalma ve tanımlama yapılır. Sonuç Ortalama 24 saat -48 saat aralığında çıkar. Test sonuçlarını öğrenmek için bakanlığın https://enabiz.gov.tr/ sistemin veya özel sağlık kuruluşundan testi aldırmış iseniz direkt iletişim numarasına ulaşarak sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

PCR TESTİ yaptırmak isteyenlere öneri olarak hijyen ve çalışan samimiyeti bakımından ÖZEL LEVENT HASTANESİ‘ ni Kesinlikle öneririm. Linke tıklayarak doktora sor kısmına geçebilir ayrıntılı bilgi alabilir iletişim numarasından PCR TESTİ İÇİN fiyat bilgisi alabilirsiniz.

PCR testinin avantajları

PCR testi ile Covid-19’a yakalananlar ya da taşıyıcı olanlar belirlenir, izolasyonları sağlanır ve bu şekilde salgının kontrol altına alınması için çok önemli bir adım atılmış olur. Ayrıca PCR testi çok kısa sürede sonuç verir. Kan alınmadığı için de ağrısız gerçekleştirilmesi önemli bir avantajdır.

PCR test güvenilir mi?
Son derece güvenilir bir test yöntemidir. Bu test özellikle belirti göstermeyen taşıyıcıların belirlenmesini sağlar. Taşıyıcılar saptandığında koronavirüs salgınının da kontrol altına alınması için bir önlem planı oluşturulması mümkün olabilecektir.
Kimlere PCR testi uygulanır?

Koronavirüs belirtileri taşıyan kişilere yapılarak, belirtileri olmayanlara da uygulanabilmektedir. Hastanın durumuna göre üst ya da alt solunum yollarından örnek alınmaktadır.

PCR testi nerelerde yapılır?

PCR testi, Sağlık Bakanlığı’nın onaylamış olduğu sağlık kuruluşlarında örnek alınıp, yine onaylı laboratuvarlarda sonucu çıkarılmaktadır.

PCR TESTİ RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYIN

DİĞER SAĞLIK YAZILARINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN !

Paylaş:

3 comments

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Contact Us