Sağlık

Migren Nedir ? Migren Ağrısına İyi Gelen Doğal Çözümler

migren nedir tedavisi
Migren özellikle büyük şehir hayatında karmaşık ve stresli şekilde yaşayan kişilerin daha fazla yaşadığı durumdur. Bunun yanı sıra yaş ve cinsiyet tanımaksızın beyinde şiddetli bir ağrı olarak gelip , kişiyi sosyal ortamlardan koparacak şekilde etkilemektedir. Migren genellikle genetik veya kronik olarak görülür.Peki migren nedir ? Tedavisi var mıdır ? Neler yapılabilir ? İşte Hepsinin cevabı …

Ailesinde migren olan kişilerin, migrene karşı hazırlıklı olması ve kronik şekilde ortaya çıkmaya başlayan baş ağrıları için bir uzman görüşü alması önemlidir. Genel itibari ile kalıtsal olan bu hastalık önceden uzman görüşü alınırsa şiddetli ataklara maruz kalmadan önlenebilir.

Migrenin Nedeni ?

Migrenin beynin tam olarak hangi kısmında nasıl oluştuğu bu şekilde nasıl şiddetlendiği hala tıp dünyasında bir soru işaretidir. Semptomlara göre tedavi yöntemleri ile ilerlenmekte ve kişini ağrısı en aza indirilmeye çalışılmaktadır.

MİGREN BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Işık ve sese aşırı hassasiyet
 • Başın belli bölgesinde aşırı ağrı
 • Bulantı kusma
 • Yorgunluk
 • İştahsızlık, uykusuzluk
 • Ağrının sürekli devam etmesi
 • Bir nedene bağlı olarak ağrının şiddetinin artması
 • Göz migreni olarak bilinen migren türünde kısa süreli görme kaybı ve benzer görme duyusu deformasyonları

Migren kadınlarda ortalama %25 ve erkeklerde ortalama %12 olarak görülen bir rahatsızlık olarak ortaya çıkmaktadır. Bu kadar sık görülen ve şiddetli ağrılar yaşatan bir hastalığın önündeki en büyük engellerden birisi ise sürekli ertelenmesi gereken önemin verilmemesidir. Migrenlerde uzman görüşü oldukça önemlidir.Uzman görüşü dışında doğal yöntemlerde uygulayabilirsiniz peki bunlar nelerdir;

 • Stres ve uzun mesai saatleri, özellikle şehir hayatında bulunan pek çok kişide migreni en çok arttırdığı düşünülen faktörlerdendir.
 • Susuz kalmak vücudu migrene karşı en savunmasız bırakan durumlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle vücut içi sıvı dengesinin korunması, hem bol sıvı tüketilmesi hem de yağlı ve baharatlı yiyecek tüketiminden uzak durmak sizi koruyacaktır.
 • Sigara ve tütün ürünlerindeki nikotinin bağımlılık derecesinden dolayı migren üzerinde olumsuz etkisi vardır
 • Özellikle sodyum içeren ürünler başta olmak üzere alkol ürünleri de migreni coşturacak etkiye sahip olması nedeni ile uzak durulması gerekmektedir
 • Aşırı kafein tüketimi de bağımlılık yapacağından migren ataklarını çoğaltacak ve yaşam kalitenizi azaltacaktır.
 • Düzensiz uyku ve düzensiz beslenme, vücut dengesinin bozulmasına neden olur ne migren ataklarına karşı vücudu savunmasız bırakır.
 • Yoğun spor programı bulunan sporcularda, kronik olarak migren sorunu sıkça görülebilmektedir. Bu nedenle de özellikle ailesinde kalıtsal migren sorunu bulunan sporcuların bir uzman görüşü alması ve beslenmelerini programlarını buna göre düzenlemeleri gereklidir.

MİGRENE KARŞI EVDE DOĞAL VE BİTKİSEL ÇÖZÜM

Chia Tohumu

Chia tohumu, migren hastalıklarında da uzmanlar tarafından önerilen çözüm önerilerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Son dönemlerde salatalarda çok fazla tüketilen su tutulumunu arttıran chia migren için de etkili bir çözüm üretiyor.Salataların içerisine katıp , yoğurda katıp tüketebilirsiniz.

lavanta

Lavanta

Migrene karşı en etkili yöntemlerden birisi lavanta yağı kullanmaktır. Lavanta yağının baş ağrısını geçirmesi etkisi nedeniyle kullanıldığı bilinmektedir. Önerilen kullanım şekli olarak sıcak bir suya 10-12 damla kadar lavanta yağının dökülmesi ve buharına içine çekmektir.

Zencefil

Zencefil migrenin ağrısında çok sık kullanılır. Anti-enflamatuar etkisi olduğu için, migren ağrısını azaltır. Migren ağrısıyla birlikte ortaya çıkan mide bulantısını da geçirir. Bunun için çay şeklinde demleyerek içebilirsiniz. Sabah, akşam migren ağrısı azalıncaya kadar taze ya da toz şeklinde tüketebilirsiniz.

Ihlamur

Özellikle soğuk algınlığı, nezle için kullanılan ıhlamuru, aynı zamanda migrenin ağrısını azaltmak ve hafifletmek içinde tüketebilirsiniz. Ihlamur aynı zamanda yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Ihlamuru çay şeklinde, günde 5 saatte bir yavaş yavaş içebilirsiniz.

Limon suyu

Yüksek miktarda C vitamini içeren limon suyunun sağlığa faydaları çok konuşulmaktadır. Bunlardan biri de migreni ortadan kaldırmasıdır . Her başınız ağrıdığında , limon suyunu bir bardak suyla karıştırın, 2 çay kaşığı tuz ekleyin ve için. Bu içecek oluşacak iltihabı önleyecektir.

Diğer Sağlık Yazılarını Okumak İçin Tıkla

YAPACAĞIN HER YORUM BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ UNUTMA AŞAĞIYA BİR YORUM DA SEN BIRAK 😉

Paylaş:

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Contact Us